Czy zwierzęta do nas mówią?

Niezastąpiony, fundacyjny tandem – Nina i Expres.
Fot. Kinga Koziej

Naukowcy dowiedli, że konie można nauczyć komunikowania się z ludźmi.

Udowodniono, że koń potrafi nauczyć się świadomego komunikowania swoich potrzeb.

Grupa naukowców z Norwegii przeprowadziła eksperyment sprawdzający interakcje między ludźmi a końmi. W założeniu zwierzęta miały przekazać człowiekowi, czy chcą być przykryte, czy nie. Stworzono system składający się z 10 poziomów nauki. Zapoznano konie z tablicą na której umieszczono trzy znaki: linia pozioma to prośba o założenie derki, linia pionowa oznaczała prośbę o zdjęcie derki, pusty kwadrat symbolizował, że koń nie chce zmian. Przygotowano sesje utrwalające znaczenie poszczególnych symboli oraz sprawdzono, czy konie faktycznie rozumieją, co przekazują ludziom. Nauczano je zbliżać się do tablicy na płocie i dotykać jej pyskiem. Później konie zostały nauczone rozróżnienia kresek na tablicach. Każda oznaczała inne polecenie. Wszystkie z 23 badanych opanowały taką technikę komunikacji w ciągu około dwóch tygodni ćwicząc po około 15 minut dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.