Kierunek pasja. Kierunek spełnienie.

W dobrą stronę. Czyli gdzie? I jak?

Znajdź pasję, a wtedy nie będziesz musiała pracować. Pewnie słyszałaś to już wiele razy, ja też. W przeciwieństwie do wielu innych osób powiem ci, że to nie do końca tak, jak się wydaje. Podczas, gdy świat wymaga od nas abyśmy były zawsze i we wszystkim najlepsze, spełnione na każdej płaszczyźnie życia, ty nie masz pomysłu czym się wyróżnić. Może czasem masz wrażenie, że prowadzisz zbyt nudne życie, żeby być w pełni spełnioną i szczęśliwą. W jaki sposób możesz pokazać, że jesteś wyjątkowa? Przede wszystkim chcę ci przypomnieć, że już taka jesteś!

Nie rodzimy się z instrukcją obsługi, ani autopilotem, które zaprowadzą nas do jedynie słusznych i dla nas najlepszych wyborów i rozwiązań. Ponieważ życie to podróż pełna zawirowań, przygód, decyzji. Doświadczeń dobrych i złych. Znalezienie pasji jest procesem wymagającym czasu i świadomości samej siebie.

Gdyby znalezienie pasji było proste i oczywiste to problemy wypalenia, niespełnienia, czy braku satysfakcji z życia nie zaprzątałyby już niczyjej głowy.

Słownik języka polskiego pasję definiuje jako „wielkie zamiłowanie do czegoś”, zaraz obok pojawia się również drugie znaczenie „silny gniew”. Jeżeli pasję będziesz utożsamiać z receptą, która rozwiąże wszystkie twoje problemy i sprawi że życie nagle stanie się banalnie proste to jestem pewna, że szybciej niż ciekawe zajęcie znajdziesz potężne hmm… niezadowolenie

Strefa komfortu.

Czym jest strefa komfortu? To twoje teraźniejsze życie. Takie, jakie jest. Nie ma w nim niczego spektakularnego czy nadzwyczajnego. Jest całkiem w porządku i śmiało możesz powiedzieć, że dobrze jest, jak jest. Masz stałą pracę, kochającego męża (albo kochającego psa), dobrych znajomych, a na zdrowie też nie musisz narzekać. W sumie to może tak zostać… i będzie dobrze.

Wcale nie będę cię zachęcać do natychmiastowej zmiany wszystkiego o 180 stopni. Ponieważ prawdziwa pasja to coś, co pojawia się w naszym życiu naturalnie. W wyniku czego staje się jego kolejnym elementem i sprawia, że czujesz się wyjątkowa.

Załóżmy, że twoja pasja nie spadła na ciebie tak niespodziewanie i odkrywczo, jak jabłko na sir Isaaca Newtona. Nie czujesz, że musisz zmienić wszystko teraz i natychmiast. W związku z tym spokojnie możesz włączyć ją do swojej strefy komfortu. Po prostu ją poszerzając i wzbogacając.

Nie tylko głową. Przede wszystkim sercem.

Współczesny świat przyzwyczaił nas, że wszystko należy przeanalizować, przeliczyć i uzasadnić. Żyjemy w społeczeństwie, które niezbyt dobrze reaguje na inność. Już w szkole hamuje się indywidualność. Porównuje się nas, mówi, co jest rzekomo słuszne, a co nie.

Nawet nasze zainteresowania usiłuje się wepchnąć w z góry ustalone ramy. Tylko, że twoja pasja jest czymś, co porywa właśnie twoją głowę i twoje serce.

Nie czekaj biernie, aż inspiracja cię znajdzie. Zadaj sobie pytania:

Gdzie chcesz się znaleźć za miesiąc, rok?

Dlaczego?

Jak to osiągnąć?

Jeśli masz coś, co robisz dla siebie, co sprawia Ci przyjemność, możesz śmiało stwierdzić, że jesteś na dobrej drodze do znalezienia się w miejscu, w którym chcesz być.

Robienie rzeczy, które lubimy sprawia, że jesteśmy szczęśliwie – to oczywiste. Jeśli coś sprawia, że stajesz się też kreatywna, to prawdopodobnie jest to coś, co Cię pasjonuje.

Gdyby znalezienie pasji było proste i oczywiste to problemy wypalenia, niespełnienia, czy braku satysfakcji z życia nie zaprzątałyby już niczyjej głowy.

Szczęście jest synonimem pasji.

Najlepszym przykładem żeby zobaczyć, jak robić coś całą sobą są dzieci. Kilkulatek rysujący laurkę dla mamy robi to z czystej potrzeby serca. Nie kalkuluje, nie przelicza. A kiedy patrzy na swoje dzieło to pęka z dumy. Czy my dorośli potrafimy spojrzeć na swoje własne dokonania z taką aprobatą?

Małe dziecko nie zastanawia się czy zabawa w piaskownicy jest opłacalna, czy efektywna. Po prostu się bawi. A kiedy uzna, że na tym polu nie ma już nic do zrobienia znajduje dla siebie ciekawsze zajęcie. Robi to, co sprawia mu radość.

Dziećmi kieruje ciekawość świata. Ciekawość, która u wielu z nas zanika z wiekiem. Dlatego pielęgnuj w sobie cząstkę dziecka, doceń nawet proste, codzienne czynności. Potraktuj je jak wyzwania. Mniejsze i większe.

Pasja może towarzyszyć nam zawsze, a podążanie za nią pozwala nam lepiej żyć. Skupianie swojego życia wokół tego, co kochasz, jest tym, czego nigdy nie będziesz żałować.

Nigdy nie pozwól sobie wmówić, że to co kochasz jest głupie, że to bzdura, strata czasu.

Twój wybór, twoja droga

Masz już jakieś pojęcie co może cię interesować? To teraz zastanów się, czy twoje zainteresowania są naprawdę twoje. O co mi znowu chodzi? Już spieszę z odpowiedzią.

Związki.

Wiele związków tworzy się na fundamencie wspólnej pasji. Spotkanie drugiego człowieka zafascynowanego tym samym co my może sprawić, że nasze życie nabierze zupełnie innego wymiaru. Wzajemna motywacja, wspólne cele i marzenia – do tak energetycznej mieszanki nie potrzeba już kawy.

Zdarza się także wejść w relację z osobą której pasja udzieli się i tobie. Jednak po czasie stwierdzasz, że to nie dla ciebie. Potrzebujesz wsparcia w zupełnie innym kierunku. Wtedy mogą zacząć się problemy. Jeżeli partner zaczyna narzucać ci swoje zdanie, bagatelizując twoje potrzeby to znak, że trzeba powiedzieć stanowcze nie. Związek polega na partnerstwie, czasem kompromisie, ale nie na poświęceniu wszystkiego co dla nas ważne i cenne.

Rodzina.

Wychowałaś się w domu, w którym przy obiedzie rozmawia się o sztalugach i pędzlach albo częściach do samochodu? A może w rodzinie wszyscy od kilku pokoleń wybierają podobną ścieżkę zawodową? Czy twoje zainteresowania nie zostały narzucone przez rodziców? Budowanie życia wokół pasji to wspaniała sprawa tylko wtedy, gdy jest to nasz świadomy wybór .

Jeżeli rzeczywiście podzielasz rodzinne zainteresowania to wielce prawdopodobne, że pielęgnując je od najmłodszych lat przerośniesz swoich mistrzów. W wyniku czego będziesz prowadzić ogromnie satysfakcjonujące życie.

Posłuchaj samej siebie. Skoncentruj się na tym, co jest dla ciebie ważne.

Tylko co jeżeli w rodzinie muzyków trafił się mały majsterkowicz robiący cuda z drewna, któremu przy okazji słoń nadepnął na ucho? Jakby się rodzina nie zapierała to saksofonisty z niego nie będzie. A może wszyscy realizują się jako prawnicy? – a czy dziecko prokuratora nie może zostać plantatorem truskawek?

Dlatego szukając swojej pasji nie oglądaj się na nikogo. Posłuchaj samej siebie. Skoncentruj się na tym, co jest dla ciebie ważne. Co TY lubisz. Nikt nie może Ci powiedzieć, jaka jest twoja pasja. Musisz odnaleźć ją sama.

Nigdy nie pozwól sobie wmówić, że to co kochasz jest głupie, że to bzdura, strata czasu. Nigdy.

Nie blokuj.

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia pełnego ludzi. Z góry założyłaś, że nie ma tam nikogo wartego uwagi. Na pewno wszyscy mają wobec ciebie złe zamiary. Jak będziesz się zachowywać? Sama nie nawiążesz żadnej znajomości. Bo i po co? A wszystkie próby kontaktu podejmowane przez innych będziesz skutecznie ucinać.

Z takim nastawieniem nie poznasz nikogo, a także nie dasz sobie szansy na zweryfikowanie własnego zdania. Nie przekonasz się czy twoja teoria jest prawdziwa.

Podobnie jest z pasją. Dlatego nie zrażaj się. Nawet jeżeli nie do końca wiesz czego szukasz. Nie znajdziesz swojej pasji jeżeli będziesz powtarzać, że taka nie istnieje. Określ swoje oczekiwania, zastanów się czy są realne. Nie bój się porażki, szukaj, próbuj. Pamiętaj, że już samo poszukiwanie jest ciekawym doświadczeniem. Działaj!

Możliwości wokół ciebie.

Wydaje się, że połączenie pracy i pasji sprawi, że wszystko przyjdzie samo. Łatwo, bez trudności i wyzwań. Wydaje się… oj, bardzo źle się wydaje. Życie nie jest łatwe. Nie zawsze prowadzi tam, gdzie myślisz, że chcesz iść. Coś takiego jak zajęcie, które nigdy nie męczy nie istnieje. Nie ma takiej rzeczy, która nigdy cię nie zestresuje, czy nie da powodu do narzekania.

Pasja wcale nie musi łączyć się z wykonywanym zawodem. Możesz mieć pracę, w niej fajnych ludzi, dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa finansowego. Dlatego doceń to, co już masz. Spójrz na swoje życie z miłością i wyrozumiałością. Dopiero wtedy będziesz mogła pójść o krok dalej.

Dążenie do pasji polega także na skoncentrowaniu się na rzeczach, na których ci zależy. Jeśli nie możesz zmienić tego, co robisz, zawsze możesz zmienić sposób, w jaki to robisz. Nie musisz być pasjonatką rozliczania podatków, czy sprzedaży ubrań. Jednak skup się na cierpliwości i akceptacji. Na wykonywaniu swojej pracy i obowiązków najlepiej jak umiesz. Robienie wszystkiego po linii najmniejszego oporu jest drogą na skróty, która niekoniecznie daje satysfakcję.

Zdecydowana większość z nas prowadzi zupełne przeciętne życie, z zupełnie przeciętnym zajęciem. I większość z nas uważa, że jest to jak najbardziej w porządku. Sztuką jest odnalezienie równowagi, zauważenie szczęścia i wykorzystanie szans dla własnego rozwoju.

Jeśli masz hobby może być ono odskocznią. Zajęciem, które sprawia radość, pozwala ci się zrelaksować i poczuć po prostu dobrze.

Nie poddawaj się!

Wielu ludzi myśli, że jeżeli nie odkryliśmy swojej pasji w szkole podstawowej to jest już za późno, żeby być w czymś dobrym. Może na karierę profesjonalnej baletnicy, czy gimnastyczki rzeczywiście trochę za późno, jednak wiele drzwi wciąż pozostaje otwartych. Weźmy za przykład kilka znanych osób: Tina Turner – swój pierwszy, światowy hit wydała w wieku 45 lat. Vera Wang- sukces w branży modowej osiągnęła dopiero po 40 urodzinach. Henry Ford stworzył legendarnego już Forda T mając ponad 45 lat, a Karol Darwin swoją najbardziej znaną pracę „O powstawaniu gatunków” opublikował mając lat 50.

Patrząc na sukcesy innych ludzi często nie zauważamy jaką drogę przebyli dążąc do celu. Przecież nikt nie budzi się rano nagle stając się wybitnym naukowcem, czy sławnym aktorem. Nawet posiadając ogromny talent dotarcie na szczyt wymaga bardzo dużo czasu i ciężkiej pracy.

Czy pamiętasz, że wcale nie musisz być doskonała w tym, co robisz lub dopiero próbujesz robić? Sama fascynacja daną dziedziną nie spowoduje, że od razu staniesz się w niej mistrzynią. Przede wszystkim wymaga to praktyki. Nie zniechęcaj się przeszkodami, podejmuj wyzwania, z każdego niepowodzenia wyciągaj lekcję. Bądź cierpliwa i zaufaj sobie, zaufaj swojej sile i swojej intuicji. Jeżeli połączysz ze sobą wszystkie elementy tej układanki bądź pewna, że osiągniesz rzeczy, które do tej pory pozostawały w sferze marzeń.

Nie musi być jedna.

Pasje i zainteresowania z czasem ewoluują. Poszerzają się lub kierują się na zupełnie inne dziedziny życia. Nic nie zmusza cię do tego, by przez całe życie trzymać się tej samej aktywności. Dlatego wcale nie musisz ograniczać się do jednej rzeczy, w której chcesz być dobra. Zwłaszcza jeżeli ze zdobytymi doświadczeniami zaczynasz dostrzegać nowe ścieżki rozwoju.

Otoczenie.

Otaczaj się życzliwymi sobie ludźmi. Jedna z prostszych i najlepszych rad. Ludzie, którym na tobie zależy będą cię wspierać, chętnie wysłuchają i na pewno docenią. Jeśli usłyszysz krytykę to konstruktywną, a nie złośliwą. Uważaj na ludzi-wampiry, ich towarzystwo nie sprzyja pracy twórczej. Właściwie ich towarzystwo nie sprzyja niczemu dobremu.

Warto skorzystać z forów i grup internetowych łączących ludzi o podobnych zainteresowaniach. Często to właśnie w takim wirtualnym miejscu możemy otrzymać nieocenioną pomoc na przykład w kwestii obowiązujących przepisów, czy wymogów. Możesz tam poszukać inspiracji, podzielić się swoją wiedzą, wzajemnie wspierać w doskonaleniu się. Wspólnie możecie przeprowadzić burzę mózgów, jak pokonywać przeszkody i świętować osiągnięcia.

Taka życzliwa grupa wsparcia ma duże znaczenie zwłaszcza w chwilach zwątpienia. Czasami najprostszy komentarz „współczuję, rozumiem, trzymaj się” może sprawić, że wszystko wyda ci się łatwiejsze. Często też łatwiej nam się otworzyć przed kimś spoza naszego otoczenia.

Pasja praca. Praca pasja.

Może już odkryłaś swoją pasję i pochłania cię ona do tego stopnia, że chciałabyś rozwinąć ją do czegoś więcej niż tylko zajęcie po godzinach. Wtedy zastanów się jakie są szanse żeby zająć się tym zarobkowo. Czy są ludzie, którzy będą potrafili docenić twój talent? Jak duża jest grupa ludzi chcących za to zapłacić? Jaka jest konkurencja na rynku? A może masz tak innowacyjne pomysły, że staniesz się pionierką w swojej niszy?

Bez względu na to, jak bardzo lubimy to, co robimy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę również aspekt finansowy. Nie wszystkie pasje mogą stać się karierą, jeśli nikt nie chce płacić za to, co lubisz robić. Pamiętaj też, że takie połączenie może zamienić dotychczasowe „ kocham i chcę” w „muszę”.

Jeżeli jesteś przekonana,że twoja pasja jest rzeczą, którą chcesz wypełnić swoje obecne życie, zacznij od wyznaczenia sobie realnych oczekiwań. A później mniejszymi i większymi krokami śmiało idź do celu. Konsekwentny wysiłek w realizacji sprawi, że twój plan na wymarzone życie stanie się rzeczywistością.

Mam marzenie. Mam cel.

Wspaniałą sprawą jest czuć się dobrze, dobrze się bawić i cieszyć życiem. Dlatego zawsze jest dobry moment na poszukiwanie rzeczy, które pomogą ci żyć lepiej. Ciesz się tym poszukiwaniem, pozwól mu rozwijać się w swoim tempie.

Kiedy robisz to, co kochasz to już jest sukcesem samym w sobie.

Odważ się marzyć. Próbuj i nie rezygnuj, a każde wyzwanie traktuj jako okazję do zmiany na lepsze. Nie bój się niepowodzeń, ponieważ droga do celu zazwyczaj nie jest prosta. Miej też na uwadze, ze jeżeli robisz to, czego naprawdę chcesz, pokonywanie trudności da ci satysfakcję. Będzie napędem do zgłębiania tematu i dalszej nauki. Reasumując, kiedy robisz to, co kochasz to już jest sukcesem samym w sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.