Zaopiekuj się… sobą

Samoopieka i samodbałość.

Życie jakie prowadzimy często wymaga od nas nieustannego zwiększenia obrotów, nakładania na siebie coraz większej liczby obowiązków. W tej całej gonitwie, mniej lub bardziej świadomie własne „ja” spychamy na sam koniec listy zadań. Zapominamy, że takie ignorowanie własnych potrzeb nie może skończyć się dobrze.

Nie bój się poświęcić odrobiny czasu i energii na zadbanie o siebie. To sprawi, że poczujesz się lepiej, a im lepiej się poczujesz, tym lepiej będziesz funkcjonować – we wszystkich obszarach swojego życia.

Czym jest samoopieka ?

Słowami kluczowymi będą tutaj: „celowo” i „świadomie”.

Samoopieka lub samodbałość to wszystkie czynności, które robimy celowo i świadomie aby zadbać o swoje zdrowie. W każdym jego aspekcie.

Opieka nad sobą powinna być częścią twojej codzienności. Życia w zgodzie z tym, czego potrzebuje twoje ciało i umysł, aby optymalnie funkcjonować. Samoopieka jest dążeniem do równowagi.

Samoopieka nie jest rezygnacją z troski o innych, czy zaniedbaniem innych zadań. Wręcz przeciwnie. Realizując dobry plan, będąc zdrową i spokojną będziesz w stanie lepiej zatroszczyć się o dzieci, rodzinę, przyjaciół i inne osoby w twoim otoczeniu.

Nie możesz dać innym tego, czego sama nie posiadasz.

Dbanie o siebie nie jest też spełnianiem każdej swojej zachcianki. Akurat to może wpędzić nas w problemy. Zarówno te zdrowotne, jak i finansowe. Opieka nad sobą nie musi kosztować. Jest to celowe działanie na swoją korzyść. Wiążąca umowa. Zobowiązanie wobec siebie samej do zauważenia jak ważne są zdrowie i dobre samopoczucie.

Choć zadbanie o siebie brzmi łatwo i prosto wymaga od nas pracy i uporu. Twój sukces w realizacji planu zależy od poziomu twojego zaangażowania w dbanie o siebie. Zależy od ciebie. Dlatego powinnaś być świadoma swoich potrzeb i nauczyć się ochrony własnego dobrego samopoczucia i szczęścia.

Dlaczego dobry plan jest ważny?

Jest ważny i potrzebny. Nie możesz dać innym tego, czego sama nie posiadasz. Dbanie o siebie zachęca nas do utrzymywania zdrowej relacji z samą sobą. To część recepty na zdrowy i szczęśliwy styl życia. Daje nam szansę na dokładniejsze poznanie samej siebie. Na pochylenie się nad potrzebami naszego ciała, umysłu i duszy. Jeżeli nauczysz się odpowiednio reagować na swoje potrzeby, dasz sobie możliwość na stworzenie twojego własnego, spersonalizowanego planu który będzie działał specjalnie dla ciebie. Pozwoli ci to przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem, funkcjonować na wyższym poziomie. Być najlepszą wersją siebie dla ludzi wokół ciebie.

Opracowanie planu.

Jak rozpocząć tworzenie planu? Określ czego chcesz i czego potrzebujesz w życiu. Zastanów się nad czym powinnaś popracować w pierwszej kolejności. Co może przysporzyć problemów? Następnie zaplanuj czas na skupienie się na swoich potrzebach.

Powtarzaj sobie, że twoje zdrowie powinno być twoim priorytetem. Kiedy zatroszczysz się o wszystkie aspekty swojej osoby, przekonasz się, że jesteś w stanie działać skuteczniej i wydajniej.

Nie ma jednego uniwersalnego planu samoopieki, ale wszystkie mają wspólny mianownik: zatroszczenie się o każdą ze sfer swojego życia.

Najłatwiej będzie zacząć od zrobienia listy – tak, znowu lista. I znowu będziemy ją dzielić. Nie musisz zajmować się wszystkim na raz. Określ jeden mały krok, który możesz zrobić, aby zacząć lepiej dbać o siebie. Podzielmy więc nasz plan na rozdziały.

Nasze zdrowie to system naczyń połączonych.

Samoopieka fizyczna

Nasze ciała to perfekcyjnie działające maszyny, to znaczy powinny takie być. Jeżeli będziemy je zbyt mocno eksploatować, nie dając nic w zamian, negatywne skutki dadzą się nam odczuć w niedalekiej przyszłości. Jeżeli chcesz, aby działało wydajnie, musisz zadbać o swoje ciało. Dlatego tak ważne jest dostarczanie sobie odpowiedniego paliwa. Zastanów się co i w jaki sposób jadłaś w zeszłym tygodniu. Postaraj się uważnie wybierać, co jesz. Nie musisz od razu wprowadzać restrykcyjnej diety i wywracać całego jadłospisu do góry nogami. Na początek wystarczy pamiętać o zjedzeniu śniadania, czy zastąpieniu batona jabłkiem.

Zadbaj o czas na regenerację. Nie. Kawa nie jest dobrym pomysłem na dłuższe deficyty snu. Wyznacz sobie godzinę, o której powinnaś położyć się spać. Przeglądanie internetu może poczekać do rana. Dobry sen pomaga w zachowaniu sprawnego myślenia, bystrości umysłu i skupieniu się. Wzmacnia odporność. Sprawia, że twój następny dzień będzie zauważalnie lepszy.

Aktywność fizyczna. Wybierz się na rower, na basen, dłuższy spacer z psem, zapisz na siłownię. Lista pomysłów jest otwarta. Każdy ruch, który sprawia, że poczujesz się lepiej będzie dobry.

Nie zapominaj o regularnych badaniach!

Kiedy dbasz o swoje ciało, czujesz się dobrze, myślisz jaśniej, jesteś bardziej wydajna. A to sprawia, że możesz świadomie zająć się dalszymi krokami w planie.

Samoopieka społeczna

Bliskie kontakty i zdrowe relacje są ważne dla twojego dobrego samopoczucia. Socjalizacja jest jednym z kluczy do dobrej samoopieki. Czy masz czas na rozmowy i zainteresowanie dla swoich bliskich? Niestety coraz trudniej nam go znaleźć. Łatwo zaniedbać swoje relacje, gdy żyjemy w ciągłym pośpiechu.

Nie ma określonego limitu czasu, które powinnaś poświęcić ludziom z twojego otoczenia. Ponieważ każdy ma trochę inne potrzeby społeczne- zastanów się, jakie są twoje. W swoim planie przeznacz tyle czasu, ile potrzebujesz żeby stworzyć odpowiednie dla ciebie życie towarzyskie.

Pielęgnowanie relacji międzyludzkich nie polega na odpowiadaniu „tak” na każdą prośbę. Robienie czegoś tylko po to, żeby nie zranić uczuć drugiej osoby, kosztem własnego spokoju lub zdrowia nie jest dobre. To wbrew zasadom samoopieki. Jesteś tylko człowiekiem i nie możesz uszczęśliwić wszystkich. Pamiętaj, że zdrowy egoizm jest elementem dbałości o siebie

Samoopieka psychiczna

To wszystkie rzeczy, które pozwalają ci na utrzymanie swojego umysłu w dobrej kondycji. Nie musi to być nic bardzo wyszukanego. Możesz odkryć, że czytanie książek, oglądanie filmów, które Cię inspirują, albo uczenie się o czymś, co cię interesuje napędza Twój umysł.

To także ćwiczenie współczucia dla samej siebie, akceptacji. Prowadzenia przyjaznego, zdrowszego wewnętrznego dialogu. Sposób, w jaki myślisz i rzeczy, którymi wypełniasz swój umysł, mają ogromny wpływ nie tylko na twoje samopoczucie psychiczne. Nagromadzenie złych emocji i przewlekły stres są jednymi z największych zagrożeń dla ogólnego stanu zdrowia.

Jeżeli czujesz, że własna opieka w tym obszarze ci nie wystarcza poproś o pomoc lekarza. Czasami nie jesteśmy w stanie pomóc sobie same, nic w tym wstydliwego. Czy wstydziłabyś się poprosić o pomoc lekarza bo masz złamaną rękę, czy zapalenie płuc?

Samoopieka duchowa

Pielęgnowanie naszej duszy wcale nie musi wiązać się z religią. To czynności, które pozwalają ci się wyciszyć i zdystansować. Możesz się pomodlić (do kogoś, do czegoś), medytować, albo przytulić do drzewa. To coś, co pomaga ci w trudnych chwilach. Łatwiej poradzić sobie z przeciwnościami mając przekonanie, że to, co nas spotyka ma głębsze znaczenie i jakiś sens. Nie wszystko trzeba rozumieć od razu. Czasami warto pomyśleć, że po prostu tak miało być. Może w tym momencie moje niepowodzenie jest mi potrzebne żeby lepiej poradzić sobie w przyszłości. To troska o zdrowie naszego ducha.

Samoopieka emocjonalna.

Troska o to jak reagujemy na różne sytuacje, z czym musimy się zmierzyć. To umiejętność radzenia sobie i pozbywania się negatywnych emocji takich, jak gniew, niepokój, smutek. Ważne jest, aby nauczyć się robić to w zdrowy sposób. Tu doskonały przykład, że wszystkie punkty naszego planu przenikają się. Zdrowym sposobem na odreagowanie może być rozmowa z przyjacielem, medytacja, albo wysiłek fizyczny.

Postaraj się ograniczyć lub wyeliminować negatywne strategie takie, jak palenie papierosów, czy alkohol. Może to być jednym z celów twojego planu samoopieki. Lepsze radzenie sobie z emocjami, bez np. papierosów będzie miało zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne.

Plan zapasowy.

Co by było gdyby? No właśnie. Nawet najlepszy plan może okazać się nieprzydatny w momencie, kiedy spotyka nas coś, na co nie mamy wpływu. Dlatego zawsze warto mieć alternatywę, czyli plan B.

Nasz osobisty plan jest już gotowy? Wszystko zapisane. Pora zacząć działać i odhaczać kolejne punkty. Zwróć jednak uwagę, że nieprzewidziane rzeczy zdarzają się częściej niż się spodziewamy. Więc, tak właściwie możemy się spodziewać, ze w trakcie realizacji naszej listy wydarzy się „coś”. Planując swoje zadania, zastanów się, co może być przeszkodą do ich wykonania. Zadaj sobie pytanie jak będziesz mogła ją pokonać. Jeżeli okaże się to niewykonalne – pora na zmianę. Plany zawsze można zmienić. A w niektórych w przypadkach nawet powinnaś.

Oczywiście zawsze trzeba mieć nadzieję, że wszystko się uda, ale warto być przygotowaną. Tak na wszelki wypadek.

W twoim otoczeniu jest mnóstwo ludzi, którzy chętnie ci pomogą

Bądź odważna. Poproś o pomoc

Mówienie o swoich uczuciach, przyznanie, że potrzebujesz pomocy wymaga siły i odwagi.

Przyjaciele i rodzina mogą nie zdawać sobie sprawy z twoich potrzeb. Nie wynika to z ich obojętności czy braku zainteresowania. Jeżeli przedstawiamy światu przekolorowany obraz naszego życia mogą wierzyć, że mamy wszystko dopięte na ostatni guzik. Radzimy sobie perfekcyjnie. Nie oferują pomocy, ponieważ uważają, że jej nie potrzebujemy.

Dla wielu z nas przyznanie się przed samą sobą, że potrzebujemy pomocy jest pierwszym, wielkim krokiem. Powiedzenie tego na głos jest jeszcze trudniejsze. Błędnie zakładamy, że proszenie o pomoc i jej przyjmowanie to oznaka nieporadności, bezbronności. Nie czekaj do ostatniej chwili, aż znajdziesz się pod ścianą.

Kiedy jesteśmy w stanie przyznać się do naszych problemów, lęków, czy niepewności otwieramy się na pomoc. Pomoc, która jest niezbędna do dbania o siebie. W twoim otoczeniu jest mnóstwo ludzi, którzy chętnie ci pomogą, jeżeli tylko zasygnalizujesz taką potrzebę. Niech ci, którym ufasz, wiedzą, co tak naprawdę dzieje się w twoim życiu.

Nadal masz wątpliwości? Zastanów się; kiedy ostatnio miałaś szansę komuś pomóc, wesprzeć, odciążyć w obowiązkach. Jak się czułaś? Bardzo prawdopodobne, że miałaś poczucie satysfakcji, byłaś szczęśliwa, może nawet dumna z siebie. Z natury kochamy robić dobre rzeczy, kochamy pomagać. I bardzo dobrze! Dlatego nigdy nie bój się prosić o pomoc, kiedy czujesz, że jej potrzebujesz.

Pułapki.

Już wiemy jak ważną sprawą jest opieka i dbanie o siebie, ale… uważaj żeby w tym całym planowaniu nie zgubić samej siebie. Przesadne dążenie do perfekcji nie jest zdrowe. A robienie tego na pokaz może zatruć i ciebie, i otoczenie. Plan który układasz ma być twój i dla ciebie. Jeżeli zbyt często zaczniesz porównywać się z innymi, wpadniesz w swoją własną pułapkę. Łatwo wtedy o zgubienie właściwej drogi. Przecież nigdy do końca nie wiemy ile czasu i energii kosztowało innych dojście do własnych celów. Dlatego zauważ co już masz. Jeśli będziesz skupiać się jedynie na odległych efektach, ciągle zastanawiać się nad tym jak daleko jesteś od pożądanego stanu docelowego narażasz się na wiele negatywnych emocji. Wtedy zamiast czuć spokój i zadowolenie, szybko zafundujesz sobie solidną dawkę niezadowolenia, zmartwienia i wypalenia.

Postępując zgodnie z planem samoopieki, możesz zadbać o siebie holistycznie, czyli w pełnym pakiecie premium. Nasze zdrowie ( fizyczne, psychiczne, czy emocjonalne) to system naczyń połączonych. Dążenie do lepszej wersji siebie polega na szanowaniu własnego zdrowia i spokoju. Budowaniu pewności siebie i akceptacji oraz trosce o nasz dobrobyt. Docenieniu i pokochaniu siebie.

W miłości do samej siebie nie ma nic z narcyzmu. To świadomość, że jesteś godna miłości. A taka miłość to prawdziwe i szczere uznanie dla siebie. Na całe życie.

Dbanie o siebie ma być twoim interaktywnym przewodnikiem dostosowującym się do zmieniających się okoliczności i życiowych wymagań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.