Dracula XXI wieku.

Czym jest wampir energetyczny?

Pomyśl o ludziach z twojego otoczenia. Zastanów się. Czy są osoby w towarzystwie których jesteś zmęczona? Nużący do tego stopnia, ze odczuwasz fizyczną potrzebę położenia się spać? Już samo przebywanie w ich towarzystwie sprawia, że czujesz się osłabiona, przytłoczona. Niby nie robią niczego złego, ale coś w nich jest po prostu wyczerpujące. Wydaje ci się że przesadzasz albo wymyślasz? Być może pojawia się poczucie winy. Myśli: „Jestem zbyt niecierpliwa, mało wyrozumiała. A może nieuprzejma? To wszystko jest w twojej głowie,wymyślam”. Zapamiętaj: Każda zdrowa relacja powinna polegać na braniu i dawaniu w równych proporcjach. Wtedy obie strony zyskują.

Są osoby, które działają na nas motywująco. Wulkany energii obdarowujące wszystkich dobrym słowem, inspirujące i zarażające chęcią do działania. Takich szukajmy i bierzmy z nich przykład. Niestety, dosyć często natrafiamy na ludzi z przeciwnej strony barykady. Odbierających energię emocjonalną, psychiczną, a nawet fizyczną. Raczej nie naukowo, ale bardzo obrazowo nazywa się ich wampirami energetycznymi. Brzmi niepokojąco? Zdecydowanie tak.

Wampir energetyczny jest jak pijawka, która z czasem wysysa z ciebie coraz więcej i więcej. Żywi się twoją dobrocią, empatią i całą energią, jaką wkładasz w troskę o niego. W wyniku ciągłej interakcji z takim człowiekiem możesz czuć się tak zmęczona, że nie będziesz w stanie zadbać o siebie. A to, co ci zostanie to przygnębienie, złość lub zrezygnowanie.

Takim wampirem może być każdy. Często to ludzie, których kochamy mogą najbardziej nas wyczerpać. Warto wiedzieć, że wielu ludzi wpływa na nas nieświadomie.

Jesteś wrażliwa, empatyczna, uczynna? Nikomu nie odmawiasz pomocy? Zdarza ci się zrezygnować z własnych planów na rzecz drugiej osoby? Mam wiadomość: Bardzo prawdopodobne, że masz już wokół siebie całkiem spore stadko wampirów.

Kocha, lubi, szanuje.

Kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, zastanawiając się nad relacją z drugim człowiekiem.

 • Jak znajomość z tą osobą zmienia się na przestrzeni czasu. Jesteście sobie bliżsi?
 • Ufasz temu człowiekowi? Masz pewność, że możesz całym sercem powierzyć mu swoje marzenia, lęki, sekrety?
 • Czujesz się szanowana, doceniona, kochana?
 • Czy ten człowiek wspiera cię? Podnosi na duchu? Motywuje?
 • Czy naprawdę możesz być sobą bez obawy, że zostaniesz skrytykowana lub wyśmiana?
 • Ilość energii jaką oboje wkładacie w znajomość jest podobna?
 • Czy chcesz kontynuować tę relację?

Rozpoznanie.

Niezależnie od tego, jaką formę przyjmą, wampiry energetyczne mają wiele cech wspólnych. Wszystkie wykorzystują na swoją korzyść. Świadomie lub nie.

 • Zawsze negatywny. Człowiek, który nigdy nie jest zadowolony, zawsze jest coś, na co będzie mógł narzekać. Rozmawiając z nim na pewno nie usłyszysz nic pozytywnego.
 • Przerzuca swoje problemy na barki innych ludzi. Nie umie i nie chce zaakceptować faktu, że może się mylić. Winą za wszystkie swoje niepowodzenia obarcza każdego tylko nie siebie.
 • Nie rozumie „nie”. Natrętny, nachalny. Ignoruje wszelkie mniej i bardziej delikatne prośby o spokój. Ciężko się od niego uwolnić.
 • Gra na współczuciu, empatii i poczuciu winy. Jest święcie przekonany, że twoja uwaga po prostu mu się należy. Potrafi oddziaływać na twoje emocje w taki sposób, aby zawsze dostać to, czego chce.
 • Rozedrgany. Nie ma kontroli nad swoimi emocjami. Brakuje mu zdolności do zachowania spokoju. Relaks w jego obecności jest niemożliwy.

Z naszymi wampirami nie będziemy walczyć ani słońcem, ani czosnkiem. Z ostro zakończonych kołków też zrezygnujemy. Podzielimy je na kilka kategorii. Oczywiście może nam się trafić osoba mająca cechy kilku typów. Dlatego często nie dostrzegamy czyjegoś toksycznego zachowania od razu. Kiedy nauczysz się rozpoznawać takie osoby zauważysz wspólny mianownik. Z czasem wszystkie robią się męczące, nieznośne i irytujące- po prostu upierdliwe.

Wampir męczennik. Ofiara.

Postawa takiej osoby zawsze będzie podobna- to ja jestem poszkodowany. Jeżeli mówi to zawsze marudzi. Znowu nic mi nie wyszło, a przecież tak bardzo chciałem. Wampir męczennik to osoba permanentnie nieszczęśliwa. Cały świat na pewno zawarł przymierze nienawiści i robi wszystko, aby pognębić naszego towarzysza. Słuchaj, żałuj, współczuj i pocieszaj. Ofiara jest szczęśliwa tylko wtedy, gdy jest nieszczęśliwa. To doskonała recepta na uzyskanie twojej uwagi. Wszelkie propozycje rozwiązania problemu spotkają się z negowaniem: i tak mi się nie uda, mam pecha. Poza tym, po co samemu rozwiązywać problemy? Niech zajmą się tym inni. Udręczony wampir będzie nieustannie starał się manipulować otoczeniem, często uciekając się do szantażu emocjonalnego, aby tylko zwrócić na siebie uwagę. Możesz być pewna, że usłyszysz „chciałbym mieć takie problemy jak twoje” – aż ma się ochotę powiedzieć, że największym moim problemem jest twoje towarzystwo. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, a na pewno nie zawsze możliwe.

Wiedz, że nie zawsze nasz męczennik zdaje sobie sprawę jak bardzo nas przytłacza. Takie zachowanie może wynikać jego z bardzo niskiej samooceny. Osoba ta podświadomie szuka pochwał, akceptacji i upewnienia się, że wszystko z nią w porządku. Kolejną z przyczyn mogą być wewnętrzne lęki – osoba może unikać samodzielnego podejmowania decyzji w obawie przed wzięciem odpowiedzialności za własne życie.

Szybka pierwsza pomoc:

Nie każdy przychodzący do nas z problemem zaraz musi być człowiekiem pijawką. Zawsze warto wysłuchać drugiej osoby, być empatyczną i spróbować pomóc. Jednak nie może to odbywać się kosztem twojego zdrowia. Wspaniale jest pomagać tym, na których nam zależy, ale ważne jest również zachęcanie ich do samowystarczalności. Musisz wiedzieć, gdzie postawić granicę, której przekraczać nie wolno.

Wampir narcyz

Osoba mająca jasno określone priorytety. Najpierw ja, później cała reszta. Dlatego narcystyczne wampiry będą stale oczekiwać, że postawisz je na pierwszym miejscu. Tacy ludzie mogą udawać zainteresowanie twoimi pasjami na początku znajomości. Ale bądź pewna, że to szybko minie. Z czasem zainteresowanie naszego narcyza zacznie wyraźnie spadać, ponieważ wymagałoby to dawania energii, a to, czego on pragnie, to brać. Dlatego cała uwaga zacznie kierować się w jedynym i słusznym kierunku, czyli na jego osobę.

Wampir narcyz nie oferuje prawdziwej empatii i zainteresowania wobec innych. Choć z powodzeniem potrafi zagrać taką rolę, kiedy mu to odpowiada. Jeśli masz w swoim życiu narcyza , możesz odczuwać skrajne osłabienie, brak pewności siebie. Zacząć myśleć że twoje potrzeby i uczucia nie są warte niczyjej uwagi.

Szybka pierwsza pomoc:

Spróbuj porozmawiać o tym, jak ty się czujesz w tej relacji. Jasno powiedz o swoich odczuciach. Określ czego oczekujesz i co możesz dać. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że zachowuje się w tak egoistyczny sposób. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, postaraj się unikać przesadnego chwalenia, czy świętowania jego osiągnięć. Oczywiście pogratuluj, powiedz, że się cieszysz, życz powodzenia – i to wystarczy.

Nie jesteś nikomu winna swojej przyjaźni, czasu i energii.

Wampir melodramatyczny

Mistrz manipulacji – doskonale zdaje sobie sprawę, co i jak powiedzieć żeby podnieść twoje ciśnienie. W jaką strunę uderzyć, żeby wszystko zagrało tak, jak on chce. Niewielką przeszkodę, czy niepowodzenie potrafi przedstawić jako tragedię w trzech aktach. Im większe zamieszanie wokół siebie zrobi, tym lepiej. Uwielbia być w centrum zainteresowania.

To człowiek uwielbiający poszukiwanie kryzysów. Rozwija skrzydła stwarzając problemy. Chaos to jego drugie imię. Oczekuje twojego pełnego zaangażowania, oczywiście po jego (jedynej słusznej) stronie. Często potrzeba tworzenia nieustannego dramatu jest wynikiem pustki w ich życiu. Ma w sobie trochę z wampira ofiary – w całym zamieszaniu oczekują twojego bezapelacyjnego współczucia.

Szybka pierwsza pomoc:

Nie pozwól się wepchnąć do tego kociołka! Postaraj się zachować spokój i dystans. Postaraj się nie zadawać zbyt wielu pytań. Nie opowiadaj się po żadnej stronie podsycanego konfliktu. Nie angażuj się.

Apodyktyczny wampir terrorysta.

Osoba, która skupia na sobie uwagę otoczenia. Głośna, absorbująca, manifestuje swoje poglądy, które zazwyczaj są skrajne i radykalne. Świat postrzega w sposób czarno-biały. Każdy, kto nie jest po naszej stronie jest naszym wrogiem. Wszyscy lubimy kiedy sprawy idą po naszej myśli, jednak ten osobnik na wszelkie niepowodzenia lub próby wprowadzenia przez innych zmian będzie reagował agresywnie lub histerycznie.

Wampir dyktator uwielbia czuć się lepszym od innych. Żeruje na niepewności, aby podnieść poczucie własnej wartości. Żeby osiągnąć to, czego chce będzie knuć i rozpuszczać złośliwe plotki. W swoich działaniach jest niezwykle konsekwentny. Potrafi osaczyć, nieustannie męczyć żądaniami, wszystko po to żebyś w końcu zrobiła to, czego chce. Przy próbach sprzeciwu i jakiegokolwiek oporu może stać się agresywny. Fizycznie, werbalnie lub emocjonalnie. Arsenał broni ma pokaźny. Aby wzmocnić własne ego będzie dręczyć, czepiać się, drażnić, wyśmiewać. Wszystko dlatego, żeby skłonić cię do podporządkowania się jego woli. Potrafi być tak uporczywy, że poczujesz się wyczerpana i zastraszona.

W swoich działaniach jest niezwykle konsekwentny, potrafi osaczyć, nieustannie męczyć żądaniami, wszystko po to żebyś w końcu zrobiła to, czego chce.

Szybka pierwsza pomoc:

Czy wiesz, że traktowanie innych jest odzwierciedleniem tego, jak traktujemy siebie? Prawdopodobnie próby podporządkowania ciebie biorą się z ich głębokiego strachu przed byciem zdominowanym. Poczucie własnej wartości pochodzi tylko i wyłącznie z naszego wnętrza. Nie pozwól, aby ktokolwiek sprawiał, że czujesz się gorsza. Nie bierz zachowania takiego człowieka do siebie. Bądź asertywna. Jeśli to możliwe, ogranicz lub zerwij kontakt.

Nie możesz zmienić innego człowieka, chyba że on zechce zmienić się pierwszy.

Wampir krytyk

Mściwy, bezlitosny, jego słowa zostają z tobą na długo, ciągle krążąc po głowie i nieustannie burząc samoocenę. Podstępny typ, blisko spokrewniony z terrorystą.

Potrafi sprawić, że poczujesz się zupełnie do niczego. Wady znajdzie we wszystkim i w każdym. Krytykuje i wyśmiewa w sposób godny mistrza. W zależności od sytuacji mogą to być drobne złośliwości, albo podłe komentarze, które poważnie zranią twoje uczucia. Uwielbia wytykać błędy i niepowodzenia. Zawsze mając dla ciebie „dobrą radę jak się poprawić”, która to na pewno będzie kolejnym przytykiem.

Szybka pierwsza pomoc:

Jeżeli tylko możesz, trzymaj się od takich ludzi z daleka. Nie pozwól, żeby ktokolwiek budował swoje ego niszcząc twoje poczucie własnej wartości. Gdy z różnych względów nie możesz wyrzucić tego wampira ze swojego życia pierwszym krokiem będzie uświadomienie sobie, ze to osoba szkodliwa dla naszego zdrowia. Kiedy już znamy problem, spróbujmy choć trochę go rozwiązać. Postaraj się nie brać sobie jego słów do serca. Wiedz, że jego podłość jest bardziej związana z nim samym niż z tobą. Czasami wystarczy sprawę przemilczeć. Albo powiedzieć „to twoja opinia, masz do niej prawo, ale wiedz, że wszyscy mają inne zdanie na ten temat”. Spokój, opanowanie i dystans.

Jak się bronić.

Wampiry energetyczne dużo wymagają od ludzi, którzy są ich celem. Ciągły drenaż energii będzie miał zauważalny wpływ na Twoje samopoczucie. Z biegiem czasu nadmierny stres może prowadzić do lęków, depresji, problemów z układem krążenia i wielu innych chorób. Dlatego ważne jest, aby rozpoznawać takie destrukcyjne zachowania, a następnie pracować nad ich usunięciem.

 • Ustal jasne granice. Temat wymagający od nas konsekwencji i asertywności. Ale zdecydowanie warto podjąć wyzwanie i nauczyć się mówić „nie” wtedy, kiedy trzeba. ( Przeczytaj o mówieniu NIE ) Odmawiając wcale nie musisz być niegrzeczna, wręcz przeciwnie. Sztuka odmawiania jest przejawem naszej miłości i szacunku do samej siebie. Twój czas jest cenny. Nikt nie może wymagać, abyś nieustannie poświęcała go innym. Jeżeli nie czujesz się na siłach, powiedz stanowczo – jestem zmęczona, dziś nie mogę się spotkać. Nie musisz też odbierać każdego telefonu. Czasem wystarczy wysłać wiadomość „jestem zajęta”. Nikogo nie musisz przekonywać do słuszności swojego stanowiska.
 • Dostosuj swoje oczekiwania. Nie możesz zmienić innego człowieka, chyba że on zechce zmienić się pierwszy. Jednak możesz zmienić swoje oczekiwania wobec niego. Nie szukaj w nim wsparcia, nie powierzaj sekretów, unikaj dzielenia się z nimi czymkolwiek o swoim życiu, w ten sposób nie będziesz rozczarowana, gdy twoje potrzeby nie zostaną zaspokojone.
 • Staraj się pozostać neutralna. Wampir energetyczny żywi się twoimi reakcjami i emocjami. Pamiętaj, aby zachować spokój, zwłaszcza jeżeli coś ciebie nie dotyczy. Nie angażuj się w konflikty. W razie potrzeby zmień temat rozmowy na lżejszy i prostszy.
 • Ostatnia deska ratunku. Czasami jedynym i najlepszym wyjściem jest zerwanie kontaktu. Dla własnego zdrowia i szczęścia. To ty decydujesz jakimi ludźmi chcesz się otaczać. Nie jesteś nikomu winna swojej przyjaźni, czasu i energii.

Okazywanie współczucia.

Jak do tej pory poznaliśmy wampiry jako bezlitosne bestie. Osaczające nas i zabierające nam siły do życia. Może się zdarzyć, że taki wampir wcale nie ma złych intencji. Przecież wszyscy pragniemy troski, miłości, uwagi i uznania. Dlatego bądźmy życzliwi dla siebie i innych, ale nie bójmy się zdrowego egoizmu.

Chociaż łatwo jest czuć urazę do wampirów energetycznych, ważne jest, aby pamiętać, że większość z nich odczuwa jakiś rodzaj bólu. Może to być osoba z problemami, o których nie wiemy, czego wynikiem będą konkretne zachowania. Duża ich część nie rozwinęła jeszcze zdolności radzenia sobie ze swoimi problemami. Jednak zapamiętaj, że to nie ty jesteś odpowiedzialna za rozwiązywanie cudzych problemów. Każdy z nas jest odpowiedzialny za uporządkowanie własnych spraw.

Czasami to my możemy być wampirami energetycznymi dla innych ludzi, nawet o tym nie wiedząc.

Ważne jest, aby pamiętać, że większość wampirów energetycznych odczuwa jakiś rodzaj bólu.

Czy jestem wampirem?

Wzajemne wsparcie pomaga nam przetrwać nawet najtrudniejsze czasy. Kiedy czujesz, że problemy zaczynają cię przerastać poproszenie o pomoc współczującego przyjaciela jest pierwszym, co przychodzi do głowy. I bardzo dobrze. Nasi bliscy są naszym najszczerszym i najlepszym wsparciem.

Jeżeli jednak zauważysz twoje relacje zmieniają się na gorsze. Przyjaciele wyznaczają granice, współpracownicy unikają cię. Wciąż powtarzają, że jesteś zbyt wymagająca, apodyktyczna, przytłaczająca. A przez to jesteś coraz bardziej zła na wszystkich. Cóż, możesz zmienić towarzystwo szukając osób mniej asertywnych… albo popracować nad sobą i stworzyć zdrowe relacje na długi czas. Zwolnij, usiądź i pomyśl, co lub kto jest tego przyczyną.

Zastanów się jak wyglądają twoje relacje.

Jak dużo wiesz o swoich bliskich? Ile oni wiedzą o tobie? Czy pozwalasz innym mówić o sobie? Czy rozmowa z tobą rzeczywiście jest dialogiem? A może zawsze mówisz tylko o swoich problemach i przekonaniach. Zastanów się ile uwagi kierujesz na siebie. Bądź otwarta na innych. Nie krytykuj. Zainteresuj się drugim człowiekiem- skorzystacie na tym oboje.

Ćwicz samoopiekę.

Oceń, jak się czujesz w ciągu dnia, zastanów nad potrzebami emocjonalnymi. Czy czujesz się zestresowana, samotna? Zaparz herbatę, wyjdź na spacer z psem, poczytaj coś motywującego. Więcej o samoopiece przeczytasz TU.

W jaki sposób traktujesz samą siebie?

Jaka jest twoja relacja z samą sobą? Czy odnosisz się do siebie z szacunkiem? Potrafisz zaakceptować swoje niedoskonałości? Im więcej miłości możesz okazać sobie, tym więcej pozytywnej energii wytworzysz. Czyli im bardziej rozwijasz miłość do siebie, tym bardziej inni będą cieszyć się spędzaniem czasu z tobą. Twoje intencje będą dobre: nie chcę niczego zabierać, po prostu chcę z tobą być. (Więcej o relacji z samą sobą przeczytasz tutaj i jeszcze tutaj)

Porozmawiaj z coachem.

Wampiry energetyczne mają ogromną potrzebę bycia widzianymi, słyszanymi, kochanymi i wspieranymi. Najlepszym sposobem na przepracowanie tego w zdrowy i konstruktywny sposób to kontakt ze specjalistą. Taka osoba będzie mogła skupić się tylko na tobie i pomóc ci w znalezieniu własnej drogi do rozwiązania problemów.

Bądź dla siebie wyrozumiała. Zrozum, że pokonanie naszego wewnętrznego wampira jest długą podróżą wymagającą uporu i odwagi. Droga do celu da możliwość znalezienia sposobu, aby czerpać i dawać energię sprawiedliwie. A to pozwoli ci osiągnąć równowagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.