Sztuka motywacji.

Nie chce mi się, nie mam siły, nie dam rady, to nie dla mnie.

Każdemu z nas zdarza się moment zwątpienia. Zniechęcenie, poczucie bezradności. Myśl, że wzięłam na siebie za dużo. Czyli zupełny brak motywacji. A to może powodować nawarstwiające się problemy. Możemy mieć trudności z realizacją obowiązków w pracy, cierpliwością dla rodziny, utrzymaniem domu w porządku.

Kiedy nie mamy sił i chęci do wykonywania codziennych zadań negatywne efekty dają o sobie znać bardzo szybko. Może się okazać, że cierpi na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale i otoczenie. Wszystko zaczyna się kumulować. Rosnący bałagan wokół nie daje się nie zauważyć. Gorsze wyniki w pracy powodują, że czujesz się sfrustrowana i przytłoczona. Coraz ciężej zmotywować się do wstania z łóżka. Z czasem możemy zupełnie stracić nadzieję na poprawę naszego życia. Dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, dlaczego możesz mieć problemy z motywacją. Poznać przyczyny jej braku i spróbować je pokonać.

Dlaczego brakuje mi motywacji?

Kiedy zmagasz się z brakiem motywacji, prawdopodobnie wymyślisz długą listę argumentów, dla których nie powinnaś podejmować żadnych działań. Powody mogą być różne, a co jeden to bardziej uciążliwy. Myśli typu: „to będzie zbyt trudne” lub „i tak nigdy tego nie zrobię” sprawią, że utkniesz w miejscu.

Dlatego zmierz się na argumenty, sama ze sobą. Jeśli wydaje ci się, że nie będziesz w stanie podołać zadaniu, przedstaw wszystkie powody, dla których możesz odnieść sukces. Jeżeli dochodzisz do ściany, zaczynasz wątpić czy kiedykolwiek uda ci się dokończyć pracę wymień wszystkie „za”, które pokażą, że będziesz w stanie wykonać zadanie. Taka dyskusja pomaga spojrzeć na problemy inaczej, a to może cię przekonać , że warto postarać się jeszcze trochę.

Powody braku motywacji mogą być różne.
 • Po prostu nie mam ochoty tego robić. Najprostsza i chyba najczęstsza przyczyna. Już na samą myśl o wykonaniu jakiegoś żmudnego, monotonnego zadania zaczynasz ziewać? Albo ogarnia cię trema, strach przed ważną prezentacją? To logiczne, że unikamy doświadczania złych emocji. Jeżeli zadanie wydaje się za trudne, zbyt przytłaczające, albo po prostu nudne jest bardzo prawdopodobne, że będziesz się zastanawiać jak tego nie zrobić. Niestety w życiu często robimy rzeczy, które musimy, choć niekoniecznie mamy na to ochotę. A unikanie ich załatwienia może wpędzić nas w kłopoty.
 • Nie czuję się na siłach. Z góry założyłaś, że akurat to nie jest dla ciebie? Na pewno znajdzie się ktoś, kto może zrobić to lepiej, szybciej, bardziej na to zasługuje. Myślenie „i tak mi się nie uda” powoduje, przekonanie,że nawet nie warto zaczynać. Tylko skąd wiesz, że się nie uda jeżeli nawet nie próbujesz?
 • Brak zainteresowania osiągnięciem celu. Nie widzisz sensu w powierzonym ci zadaniu lub uważasz, że ewentualne korzyści nie wynagradzają włożonej pracy. Spojrzyj na zadanie z innej perspektywy. Może się okazać, że mała zmiana pomoże ci poczuć się bardziej zmotywowaną do podjęcia próby. Zawsze istnieje szansa, że ​​sprawy potoczą się lepiej, niż się spodziewasz.
 • Za dużo na głowie. Wiele z nas ma tendencje do podejmowania się zbyt wielu zadań w tym samym czasie. Natłok obowiązków zaczyna nas przerastać, a bez dobrego planu i samodyscypliny w realizacji stajemy na prostej drodze do zniechęcenia. Pamiętaj: lepiej zrobić mniej, a dobrze.
 • Wstydzisz się poprosić o pomoc. Utknęłaś, nie wiesz jak sobie poradzić, potrzebujesz pomocy. Co stoi na przeszkodzie żeby o nią poprosić? Im dłużej stoisz w miejscu nie widząc rozwiązania problemu, tym bardziej prawdopodobne,że stracisz motywację do wykonania zadania. Są rzeczy, które o wiele prościej (i przyjemniej) zrobić z pomocą drugiej osoby. Jeżeli widzisz, że nie poradzisz sobie sama, nie wahaj się o tym powiedzieć. Czasem rada kogoś stojącego obok może podsunąć nam rozwiązanie, które będzie kluczem do szybszego zrealizowania celu.
 • Problemy ze zdrowiem. Jeśli próbowałaś już wszystkiego, ale nie udało ci się zmotywować, warto porozmawiać z kimś, komu ufasz. Brak motywacji jest częstym objawem depresji. Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę, koniecznie poproś o pomoc lekarza.

Motywowanie samej siebie jest jedną z trudniejszych umiejętności do opanowania, ale ma kluczowe znaczenie dla Twojego rozwoju.

Zapytaj.

Jeśli brakuje ci motywacji w jakiejś dziedzinie twojego życia, to prawdopodobnie dlatego, że nie określiłaś, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Ciężko jest zmotywować się do zrobienia czegokolwiek, kiedy nawet nie jesteś pewna do czego, tak dokładnie dążysz.

Zadaj sobie pytania:

 • Czego chcę?
 • Dlaczego jest to dla mnie ważne?
 • Co powinnam zrobić żeby to osiągnąć?
 • Czy zadanie jest częścią realizacji czegoś większego?
 • Co zmieni się jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem?

Jeżeli odpowiesz sobie na te pytania, łatwiej będzie skoncentrować się na osiągnięciu zamierzonych efektów. Zbudowanie emocjonalnego połączenia z celem pozwoli ci skoncentrować się na przekonaniu, że jest warty poświęcenia twojej energii i zaangażowania. Motywacja pochodzi sama jeżeli pracujemy nad rzeczami, na których nam zależy.

Zrób listę.

No tak… na to bym nie wpadła, odkrycie roku. Dobra, dobra. Najpierw zrób tę listę. Wypisz na niej wszystko, co powinnaś zrobić dziś /w najbliższym tygodniu. Jasno sformułowany plan może pomóc uporządkować dzień. Ale… Może też przytłoczyć nas do tego stopnia, że odechce nam się czegokolwiek. A może skreślimy z niej kilka punktów? Lepiej?

Skróć listę rzeczy do zrobienia do bardziej przyjaznego rozmiaru. Wybierz nie więcej niż kilka zadań. Przejrzyj swoje cele i sprawdź, czy są one realne do wykonania w założonym czasie.

Być może będziesz musiała rozdzielić swoje zadania na mniejsze i bardziej osiągalne cele.

Do każdego z punktów zrób nową listę kroków. Skup się tylko na tym pierwszym. Uporządkowanie swojego czasu pomoże ci uniknąć uczucia przytłoczenia. Po każdym drobnym kroku spójrz jak daleko udało Ci się już dojść. Świadomość wykonanej dotychczas pracy może dać ci energię i motywację do osiągania więcej i sprawniej.

Po prostu zacznij

Kolejna złota rada… A pamiętasz, że najczęściej najprostsze rozwiązania są najlepsze? Nie zastanawiaj się, nie szukaj drugiego dna, nie myśl jak to będzie trudno, czy nudno. Po prostu zacznij.

Nie ma mnie dla nikogo.

Kiedy otacza cię mnóstwo bodźców ciężko o bycie produktywnym. Postaraj się wyeliminować jak najwięcej czynników, które odciągają cię od wykonania pracy. Skup się na zadaniu. Jeżeli możesz, wycisz telefon, zadbaj żeby nikt ci nie przeszkadzał. Zawrzyj umowę ze sobą– godzina absolutnego skupienia, wysiłku i pracy. Bądź zdeterminowana do jej rzetelnego wykonania. Pamiętaj, nic nie przychodzi za darmo. Kiedy czegoś chcesz, musisz coś dać w zamian – czas, wysiłek, zaangażowanie, praca.

Motywatory i umilacze.

Wszyscy lubimy drobne przyjemności, nie ma w tym niczego złego. Obiecaj sobie jakąś nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Stwórz takie małe motywatory, które sprawią, że praca nie będzie tak uciążliwa i monotonna.

Czasami sytuacja wymaga zrobienia krótkiej przerwy, aby odświeżyć umysł. Wykorzystaj ten czas, aby wstać i pospacerować, zajrzeć do internetu, albo zjeść coś dobrego. Chwila relaksu pomoże podładować nasze baterie i zapewni siły do dalszej pracy.

Dodaj coś przyjemnego do nudnych obowiązków. Jeżeli składasz pranie, prasujesz czy sprzątasz włącz ulubioną muzykę, albo audiobooka. Czas minie szybciej,gdy nudna czynność będzie połączona z czymś miłym. Być może nawet nie zauważysz kiedy skończysz pracę.

Pamiętaj żeby mieć pod kontrolą, czy twoje umilacze nie sabotują wykonywania zadań. Upewnij się, że nie wpływają negatywnie na wydajność, czy dokładność.

Warto też porozmawiać z coachem, który pomoże Ci ustalić, które strategie motywacyjne będą dla Ciebie najlepsze.

Kijem, czy marchewką?

Kiedy jesteś zmotywowana do osiągnięcia czegoś, to znaczy, że masz do tego konkretny powód.

 • Nasze motywy mogą mieć podłoże pozytywne:

Łatwiej usiąść do nauki jeżeli wiemy, że po dobrze napisanym egzaminie zdobędziemy certyfikat, który otworzy nam kolejne drzwi. Utrzymanie diety będzie łatwiejsze jeżeli pomyślisz, że dzięki temu będziesz zdrowsza i sprawniejsza.

 • I negatywne: Jeżeli nie skończę zadania nie dostanę premii w pracy, jeżeli nie zdam egzaminu nie skończę kursu.

Zarówno negatywna, jak i pozytywna motywacja mogą być skuteczne. Jednak o wiele łatwiej jest zrobić coś, ponieważ naprawdę tego chcesz, a nie dlatego, że starasz uniknąć przykrych konsekwencji. Jeśli nie masz pozytywnego planu działania, stosowanie motywacji negatywnej z czasem może sprawić, że poczujesz się zagubiona i bezsilna. A to może obniżyć Twoją motywację. Dlatego zdecydowanie polecam szukanie pozytywnych argumentów do działania.

Zainspiruj się.

Jeżeli nie znalazłaś sposobu do zmobilizowania się zaczerpnij motywacji od innych. Być może są w twoim otoczeniu ludzie, którzy osiągnęli cele podobne do tych, które sobie wyznaczyłaś. Warto wiedzieć, że samo bierne przyglądanie się na innych aktywnych, ambitnych i odnoszących sukcesy ludzi może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Ponieważ niesie ze sobą ryzyko że dostrzeżemy jedynie czyjś sukces nie zagłębiając się w drogę jaką ta osoba musiała przejść. Dlatego nie bój się pytać i prosić o radę. Warto z nimi porozmawiać. Wysłuchanie czyjejś historii może pomóc Ci przypomnieć co, tak naprawdę chcesz osiągnąć i zmotywować do dalszych działań.

Wiesz, że pomoc drugiemu człowiekowi też może być niezłym motywatorem? Warto pochylić się nad cudzym problemem. Pomóż poszukać rozwiązania, podziel się swoimi doświadczeniami, zaoferuj czas i wiedzę. Jeżeli uda się pomóc, oboje poczujecie się lepiej. Świadomość, że nasza wiedza mogła zmotywować podnosi naszą samoocenę i znacząco poprawia samopoczucie, a tym samym pobudza do działania. A z takim nastawieniem sama poczujesz, że możesz wszystko.

Porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu, jest jego częścią.

Bądź dla siebie miła. I konstruktywna!

Być może zdarza Ci się myśleć, że się nie nadajesz. Myślisz o sobie źle. Mówisz do siebie przykre rzeczy. Jeśli zauważysz, że to robisz, zatrzymaj się. Przecież nie rozmawiałbyś w ten sposób z kimś innym, więc dlaczego robisz to sobie? Porozmawiaj ze sobą uprzejmie. Zasługujesz na własną dobroć.

Niepowodzenia i błędy zdarzają się wszystkim. Są częścią dążenia do celu. Absolutnie nie należy się zniechęcać. Potraktuj je jako nabywanie odporności. Czasami wystarczy zrobić sobie przerwę i zacząć od nowa.

Nie przejmuj się i rób swoje. Przecież nie możesz kontrolować wszystkiego. Zamiast się złościć, zastanów się: w którym miejscy sprawy poszły nie tak, jak powinny? Czy popełniłam błąd? Jak mogę uniknąć popełnienia tego samego błędu w przyszłości?”. Świadome zauważenie tych rzeczy może pomóc ci ocenić, co wymaga poprawy. Porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu, jest jego częścią. Pamiętaj. Motywowanie samej siebie jest jedną z trudniejszych umiejętności do opanowania, ale ma kluczowe znaczenie dla Twojego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.