Relacja z samą sobą: Miej na względzie swoje potrzeby wewnętrzne.

Skoncentruj się na swoim wewnętrznym świecie, regularnie znajduj czas tylko dla siebie, bądź swoim najlepszym przyjacielem i dbaj o to, aby dawać i dostrzegać wokół siebie radość.

Fot. Kinga Koziej

Dostrzegaj radość codziennie.

Zaspokojenie swoich potrzeb fizycznych jest podstawą do budowania szczęśliwego życia. Jednak bardzo często nie mamy na to uważności. Nie jemy zdrowo, śpimy za mało, nie ruszamy się zbyt dużo, a przede wszystkim rezygnujemy z relaksu na rzecz innych, naszym zdaniem ważniejszych spraw. To ogromny błąd. Gdy notorycznie zaniedbujemy np. aktywność fizyczną, zmniejsza się produkcja endorfin, których działanie najlepiej podsumowała dr Alana Biggers z Medical News Today:”Endorfiny to naturalne związki chemiczne, które produkuje nasz układ nerwowy, by radzić sobie z bólem i stresem. Często nazywane są hormonami szczęścia ponieważ działają jak środki przeciwbólowe oraz poprawiacze nastroju w jednym. Ich działanie najmocniej odczuwamy po intensywnym wysiłku fizycznym, np. treningu sportowym. Aby jednak cieszyć się nimi w pełni, musimy trenować rozważnie, gdyż jeśli przecenimy możliwości naszego ciała, efekt będzie dokładnie odwrotny. Na szczęście endorfiny uwolnimy także na inne, całkiem przyjemne sposoby (jedzenie gorzkiej czekolady, chili, zapach wanilii i lawendy, masaż, medytacja). Pamiętając, że ich efekty kumulują się, warto świadomie po nie sięgać. Dostrzeganie radości na co dzień jest podstawą do zwiększania poziomu motywacji w każdej dziedzinie życia”. Jeśli jest taki dzień, w którym nie dajesz sobie radości – nie jesteś dla siebie dobra. Warto to nadrobić. Stwórz swój własny, codzienny rytuał przynoszący Ci radość. Pomyśl, co cię ucieszy – i rób to jak najczęściej. Spacer z psem, słuchanie muzyki, wizyta u kosmetyczki? Dlaczego tak często starasz się sprawić radość ludziom, których kochasz, a zapominasz o sobie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edyta Czarnecka

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.