Jaki jest koń – każdy widzi. A co widzi koń?

Koń jest zwierzęciem mającym ogromny wkład w ludzkie serca i dusze.

Bądź autentyczny.

Czyny mówią więcej niż słowa. Możesz być w stanie oszukać innych ludzi, ale nigdy nie oszukasz konia. Konie dokładnie wiedzą, jak się czujesz. Ze względu na umiejętność odczytywania mimiki ludzkiej i natychmiastowej reakcji konie są świetnymi nauczycielami samoświadomości.

Fot. Kinga Koziej

Dzielimy się mocą pracy z końmi, czyli rzeczy, o których warto pamiętać.

Jak ufać?

Nie osądzaj, nie obwiniaj. Jeśli masz trudności z otwarciem się na innych konie mogą zaoferować relację bez oceniania, w której możesz ćwiczyć budowanie zaufania. Oferują człowiekowi przyjaźń, w której możemy otworzyć się w tempie odpowiednim dla nas samych, uczą samoświadomości i samokontroli.

Spędź czas z tymi, których kochasz.

Zaakceptuj fakt, że nie każdy musi być naszym przyjacielem. Jako zwierzęta stadne, konie wiedzą, jak ważne jest dogadywanie się. Podobnie jak my, mają różne osobowości i szeroki zakres reakcji emocjonalnych – radość, smutek, mogą być uparte, kochające, a nawet złośliwe.

Nie wiesz jak być dobrym przywódcą?

Weź przykład z konia. Konie wiedzą, że rola lidera związana jest ściśle z komunikacją, partnerstwem i zaufaniem.Aby stado mogło dobrze funkcjonować, konie muszą szanować role innych i współpracować pomimo różnic. Kiedy pracujemy z końmi, stajemy się częścią stada, a to oznacza uczenie się, jak traktować innych z szacunkiem i świadomością.

Bądź asertywny.

Stawiaj granice i szanuj granice innych. Dbanie o własną przestrzeń i poczucie komfortu – tego zdecydowanie warto uczyć się od zwierząt. Kiedy koń uzna, że jego przestrzeń osobista została naruszona szybko nas o tym poinformuje. Ściągnięte do tyłu uszy, odsłonięte zęby, uniesiona do tyłu,tylna noga to wyraźne ostrzeżenie. Utrzymując swoje granice, jednocześnie dając sprawcy szansę na odejście, konie dają dobry przykład tego, jak możemy się bronić, unikając eskalacji konfliktu.

Trochę brudu nigdy nie zaszkodzi.

Czyli o wartości ciężkiej pracy.W czasach, kiedy efekty chcemy widzieć natychmiast, konie mogą nas wiele nauczyć o wartości wysiłku fizycznego i psychicznego.Niezależnie od tego, czy mamy na myśli czyszczenie boksów czy pracę nad komunikacją międzygatunkową, konie wymagają od nas ciężkiej pracy. Lekcja ważna we wszystkich aspektach życia.

Nie bój się być odważnym.

Każdy lęk można przepracować i pokonać.Pierwsze spotkanie z tym majestatycznym stworzeniem może onieśmielać. Przezwyciężenie początkowego strachu, próba zapoznania się, oswojenia i współpracy będą podstawą budowania pewności siebie. Poczujemy się wzmocnieni i gotowi do podjęcia nowych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.