Ciekawostki: Zwierzę tak mądre, jak nam się wydaje.

Każdy, kto kiedykolwiek miał konia, powie Ci, że to najmądrzejsze zwierzę na świecie. Czy ma rację? Oczywiście!

Fot. Kinga Koziej

Naukowcy opracowali system pozwalający zmierzyć i porównać inteligencję zwierząt. Należą do niego takie kategorie, jak samoświadomość, uczenie się i rozwiązywanie problemów, umiejętność komunikowania się. Najpopularniejszą metodą, którą stosuje się do pomiaru inteligencji, jest lustrzany test samorozpoznania. Polega on na umieszczeniu zwierzęcia przed lustrem. Jeśli rozpozna ono swoje odbicie, a nie potraktuje je jako innego osobnika uważa się, że przeszło test. Aby to sprawdzić maluje się na ciele zwierzęcia kolorowy znak w takim miejscu, aby mogło zobaczyć go jedynie w swoim odbiciu – na głowie, uchu. Następnie naukowcy obserwują, czy zwierzę częściej dotyka zaznaczonej części swojego ciała, widząc się w lustrze, niż wtedy kiedy odbicia nie widzi. Oprócz koni taką próbę pozytywnie przeszły szympansy, orki, słonie, świnie oraz cztery delfiny butlonose i dwie sroki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Olejarczyk

Kontynuując, akceptujesz politykę plików cookies na naszej stronie. Więcej informacji

Zezwoliłeś nam na użycie plików cookies. Robimy to, aby dać Ci najlepsze wrażenia korzystania ze strony. Jeżeli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień, lub klikniesz w przycisk "Akceptuję", pozwalasz nam na dalsze ich użycie.

Zamknij

Strona współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.